İnstagram E-Ticarette Kullanılması

İnstagram E-Ticarette Kullanılması

Kısa süre içerisinde hızla büyüyen instagram, en etkili sosyal medya mecralarından biri. Hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için esnek reklam olanakları sağlayan instagram yakın bir gelecekte reklam kampanyaları için mevcut opsiyonlarını yenileyerek daha geniş opsiyonlar sunacak bir platforma dönüşecek.
Tabi instagram’ın reklam alternatiflerinin gücü, kısa süre içerisinde pek çok kurumsal şirketin de ilgisini çekmiş oldu. Hem fotoğraf paylaşmayı hem de paylaşılan fotoğrafları takip etmeyi isteyen kullanıcılar için tasarlanan her yeni özellik; instagram’ın daha fazla kullanıcı profiline ulaşmasını sağlıyor. Oturduğunuz yerden tüm dünyada olup biteni gördüğünüz gibi, yapmakta olduğunuz aktiviteleri de dünyanın diğer ucundaki kişilere ulaştırma şansı buluyorsunuz.

E-Ticaret İçin Önemli Bir Adım

Instagram’ın sağlamış olduğu ulaşılabilirlik potansiyeli sebebiyle büyük markalar ve e-ticaret siteleri için bulunmaz bir pazar aracı haline geldi. Özellikle kısa videolar için yapılan yeni eklentiler sayesinde viral olanaklarının da gelişmeye başladığı düşünülürse instagram, bulunması zor bir tüketiciyle buluşma fırsatı yaratıyor.

E-Ticarette Videonun Gücü

Video özelliğinin kullanıcı kullanımına sunulduğu ilk günde 5 milyon video paylaşımı yapıldı. Bu ilgi hiç de abartı değil çünkü instagram aynı cihaz üzerinden videoyu çekip, aynı platformda paylaşma fırsatı vermekle birlikte eklenen hashtag’ler sayesinde o an içinde herkesin çalışmanızdan haberdar olmasını sağlıyor. Bu durumda e-ticaret sitelerinin reklam çalışmaları için anlık analizler yapabilme opsiyonu sağlanmış oluyor. Sosyal medya eğilimlerinin hızlı bir şekilde değiştiği göz önüne alındığında bu değişimin hızlı bir şekilde gözlenebileceği bir platform olan instagram’ın konumu daha dikkat çekici bir hal alıyor.

E-Ticarette Hashtag Stratejisi

E-ticaret için spekülatif hastag kullanımı pek de sağlıklı bulunmuyor. Özellikle gündelik hashtag kullanımı ya da popüler hashtaglere yüklenmek gibi durumlar e-ticaret alanında bir çeşit zat olarak görülüyor. instagram eticarette kullanılması konusuna yönelik en yapıcı yönlendirme, ürünlerin gerçek video ve fotoğraflarının kullanılması gerektiği yönünde. Bu durum hedef kitlenin şeffaflık arayışını da karşılıyor.

Filtresiz Görseller Tercih Edin

Abartılı görseller geçtiğimiz yüz yılın trendiydi ve pek çok marka manipüle dozajı yüksek görsellerle ürünlerini piyasaya sundu fakat instagram özellikle ticari kulvarda üzerinde çok fazla oynama yapılmamış görseller tercih ediliyor. Elbette bu dürüst politikanın getirisi yüksek fakat kullanıcı hastag takip eğiliminin de sağlıklı bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın